Gramy on-line, ale inaczej niż myślisz

W czasach kiedy należy zostać w domu, aby czuć się w miarę bezpiecznie, można odczuwać brak wielu rzeczy. Dla wielu ludzi wyjście na codzienne zakupy jest ryzykownym działaniem. Wyjścia do biblioteki odłożyliśmy na czas wakacji. Jednak spotkania z przyjaciółmi, szczególnie nad planszówkami, trudno nam było przełożyć na bliżej niezdefiniowaną przyszłość. Dlatego postanowiliśmy spotkać się on-line. Z małymi problemami technicznymi na początku spróbowaliśmy grać zdalnie.

Na pierwszy ogień poszła gra z typu roll-and-write, do której potrzebujesz kartki papieru, ołówka i standardowych kostek K6 – Rolling Village. Następnie wypróbowaliśmy „Jednym Słowem”, które opiszemy w następnym poście, a na koniec spróbowaliśmy elektronicznej wersji Wsiąść do Pociągu.

Rolling Village plansza
Rolling Village plansza

O grze – Rolling Village

Gra jest bardzo prosta, a dokładne zasady oraz plansze do gry możecie pobrać z bloga zagramy.net. Gra została przetłumaczona przez zespół i przygotowana specjalnie na ten specjalny czas #zostańwdomu. Jeśli nie posiadacie drukarki to nie problem, wystarczy sobie planszę narysować 🙂

Rysujecie swoją wioskę na podstawie rzuconych kostek; ważny element, przy którym my popełnialiśmy najwięcej błędów to runda bonusowa. Pamiętajcie, że bonusowy projekt miasta rysuje się tylko raz, czyli raz dom, raz las oraz raz staw. Przyjrzyjcie się też dobrze jak liczyć punkty, będziecie wiedzieć jak tworzyć swoją wioskę, by zdobyć najlepsze wartości.

Nasze odczucia

Co nam się podobało:

  • Wystarczy wydrukować plansze (lub przerysować) i już można grać
  • Ciekawa tematyka (lubimy budować miasta) i mechanika gry
  • Można grać na odległość
  • Szybka rozgrywka
  • Mimo gry on-line, każdy na swojej kanapie, udało się stworzyć interakcję, np. przez przypisanie kto teraz rzuca kośćmi

Co nam się nie podobało

– Nie do końca jasne zasady – my graliśmy cztery razy, a i tak Dora nie wszystko zaznaczała dobrze;

Czy Rolling Village skradło nasze serca?

70/100

Tak! Prosta gra, idealna na te trudne warunki.

Czy w tak trudnych czasach, jak epidemia, zamknięcie w domu i izoalacja da się spędzić czas ze znajomymi? TAK, potrzebujemy trochę wyobraźni i samozaparcia oraz chęci wszystkich, z którymi chcemy się bawić. Kartka papieru, kostki, ołówek i dobry humor wystarczą. Mieliśmy nawet pomysł by zagrać w stare dobre „Państwa i Miasta” ale może następnym razem.

Jakie gry wy polecacie, by grać na odległość?