Gra z historią w tle
Dla naszego grona Ankh-Morpork to historia naszego zainteresowania grami planszowymi. Siedem lat temu spotkaliśmy się pierwszy raz na Sylwestra, aby spędzić go w sympatycznym gronie przy planszówkach. Wtedy Wiśnia przyniosła nowość. Ankh-Morpork. Około pół godziny zajęło nam zrozumienie, o co chodzi w tej grze. Potem graliśmy jeden raz. Potem drugi i trzeci. Ledwo co zdążyliśmy złożyć sobie Noworoczne życzenia, ponieważ nie zauważyliśmy mijającego czasu. Tak właśnie narodziła się miłość do tej gry. Trwa ona aż do dziś.
Świat Dysku przebieg gry
Celem gry jest zdobycie władzy w mieście. Nie byle jakim, a najsłynniejszym mieście z cyklu książek Terry’ego Pratchett’a Ankh-Morpork. Na początku gry trzeba wylosować postać, jaką będziemy grać. Każda postać ma inny cel i ma inne warunki zwycięstwa, dlatego tak ważne jest, aby się z nimi dokładnie zapoznać. Doskonale przydają się do tego „ściągawki”, które są wydrukowane dla każdego gracza. W skrócie podsumowują wszystkie ważne symbole na Kartach Akcji, warunki zwycięstwa dla poszczególnych Kart Tożsamości i właściwości Dzielnic.
Podczas swojej tury gracz zagrywa jedną spośród posiadanych na ręce Kart Akcji i wykonuje akcje zgodnie z treścią tej karty. Gra kończy się, jeżeli gracz spełni warunki zwycięstwa opisane na swojej Karcie Tożsamości ALBO wylosowana zostanie Karta Zdarzeń Zamieszki.
Fanowski dodatek ze zmienionymi trochę zasadami i zmienionymi postaciami i warunkami ich zwycięstwa dobrze wyrównuje rozgrywkę, ale spokojnie można ją ograć 1000 razy najpierw bez dodatku.
Dla mnie jednym ze wspaniałych elementów gry jest jej nawiązanie do książek! Postaci, którymi się gra, są bohaterami książek. Karty, które zagrywamy to postaci i wydarzenia z książek. Dla fanów Terry’ego jak ja, bajka!
Nasze odczucia
Co nam się podobało
- „Będzie można zabić Poetę” stwierdziła Dora 🙂 Co jest ogólnym żartem naszej grupy, bo Poeta zwykle wygrywa, więc jednoczymy się by go wykończyć 😉
- Gra jest bardzo emocjonująca, bo sytuacja na planszy może się zmienić drastycznie po zagraniu jednej karty… zwykle chaosu.
- Piękne grafiki oraz nazwy kart nawiązujące do książek ze Świata Dysku.
- Świetnie wykonane drewniane elementy pionków i dobrej jakości karty.
- Boski klimat!
Co nam się nie podobało
W tej grze mało rzeczy nam się nie podoba. Po rozegraniu 1000 z kawałkiem partii zrobiła się trochę, za łatwa? Lekko przewidywalna? Raczej dlatego, że znamy wszystkie postaci i łatwiej nam się zorientować kto gra jaką. Jednak to też jest utrudnienie, bo o wiele lepiej idzie nam przeszkadzanie, by inni nie wygrali. No i jednoczymy się wprowadzając wariant kooperacyjny, by nie wygrał Poeta….
Garść ocen
Regrywalność: Tak – można z powodzeniem zagrać kilka razy pod rząd.
Losowość: Duża 4/5.
Interakcja: Duża, należy obserwować to, co robią inni gracze, jak się zachowują, jakie wykonują akcje. Może przez przypadek zdradzą, jaką postacią grają.
Interakcja Negatywna: Jak najbardziej, należy przeszkadzać innym.
Balans gry: Nieźle zbilansowana dla każdej liczby graczy, jednak jeszcze lepsza jest z fanowskim dodatkiem postaci.
Tryb solo: Nie, nie można zagrać solo.
Optymalna rozgrywka: Na cztery osoby. Wtedy akcja toczy się najsprawniej i najciekawiej.
Czas gry: Pierwsza rozgrywka około 2 h z czytaniem instrukcji; potem – przy doświadczonych graczach 60 minut;
Typ gry: strategiczna;
Czy młodsi dadzą radę zagrać: wydaje nam się że tak; wydawca podaje 11+, ponieważ trzeba czytać dużo tekstu na kartach, ale można zmodyfikować reguły i dostosować dla dziecka w wieku 7-8 lat;
Cena do jakości i ilości elementów: Dobra;
Ocena mechaniki: Dobra;
Interesujące dla obserwatora: Tak – obserwatorem był sześciolatek, który pomagał przy dokładaniu znaczników niepokojów i cieszył się kiedy pojawiał się chaos;
Czy da się zhakować na więcej osób: Nie;
Wymagająca myślenia: Tak – dużo kombinowania, trzeba myśleć nad dobraniem właściwej strategii, w zależności od postaci jaką się gra;
Czy Świat Dysku: Ankh-Morpork skradł nasze serca?
110/100
Naprawdę potrafimy długo grać w tę grę! A najważniejsze jest to, że każda rozgrywka jest za każdym razem inna, mimo tak wielu spotkań.
Bazowe informacje wydawcy
Ilość graczy: 2-4
Czas gry: 60 minut
Wiek: 11+
Gra jest niestety już bardzo trudno dostępna i nie będzie dodruku ze względów licencyjnych 🙁